Chałupy

Chałupy

Chałupy to dawna osada rybacka na Półwyspie Helskim zwana kiedyś Budziszewem oraz Ceynową (od popularnych nazwisk rybaków tu zamieszkujących). Pierwsza wzmianka o Budziszewie pojawiła się 1678 r., o Ceynowie w 1772 r. Nazwa Chałupy stała się oficjalną nazwą wsi w 1920 r., chociaż nazwa Ceynowa utrzymywała się jeszcze do 1928 roku.

Co warto zobaczyć w Chałupach?

PLAŻA

Czysta, szeroka i spokojna plaża nad Morzem Bałtyckim od dawna przyciągała rzesze turystów. Obecnie miejscowość zmieniła trochę swój charakter, stając się mekką dla miłośników windsurfingu i kitesurfingu. Ciche i spokojne wody Zatoki Puckiej stwarzają doskonałe warunki miłośnikom deski z żaglem - zarówno początkującym, jak i tym, którzy uprawiają ten sport od dawna.

TRADYCJE RYBACKIE 

Miejscowość ta słynie z głębokich tradycji rybackich. Już od ponad 25 lat pod koniec lipca odbywa się wielki festyn pod nazwą "Kaszëbszczie bôt pod żôglame" (Kaszubskie łodzie pod żaglami), w czasie którego podziwiać można regaty starych łodzi, tzw. pomaranek, łodzi wiosłowych, żaglowych i pychowych, zapoznać się ze starym rzemiosłem rybackim oraz skosztować specjałów kuchni kaszubskiej.

PORT 

We wschodniej części Chałup znajduje się Port. Jest to przystań z drewnianymi pomostami, które umożliwiają cumowanie jednostek do 1,2 metra. W tym miejscu można również skorzystać z wypożyczalni łodzi żaglowych, wiosłowych oraz motorowych. 

TRASY ROWEROWE

Przez Chałupy biegną trasy rowerowe, które rozpoczynają się w Pucku. Trasy dostosowane są do wszystkich Turystów - stworzono trzy trasy trudności. W okolicy jest również wypożyczalnia rowerów, co ułatwia Turystom te aktywność sportową, ponieważ nie muszą zabierać ze sobą swojego sprzętu. 

Ostatnia aktualizacja - maj 2021r. 
Za zmiany w powyższych danych redakcja www.karwia.info.pl nie odpowiada

Chcesz dodać obiekt?

Masz pytania odnośnie portalu, reklamy lub inne propozycje?
Zadzwoń lub napisz do nas!

Redakcja portalu nie udziela informacji o wolnych miejscach noclegowych

Akcept - marketing obiektów noclegowych

Nasze biuro:

Plac Piastowski 14/2,

58-560 Jelenia Góra

Godziny pracy:

poniedziałek - piątek: 8:00-16:00